Parka z kapturem

Aby to zrobić trzeba będzie

  • JUKI HZL-F600
  • JUKI Overlock MO-50
  • 1m podszewki.
  • 10 guzików.
  • 2m bawełnianej taśmy, szerokiej na 1,5cm – 2,5cm
  • 2m sznurka
  • Nici,
  • nożyce krawieckie, szpilki i mydło krawieckie
  • Swój t-shirt. Wybierz dopasowany, ale nie zbyt obcisły model. Użyjemy go jako podstawy do formy
  • Twoja bluza z kapturem, lub kurtka.
Picture1
Rozpoczniesz od przygotowania formy na pół kurtki. Przód i tył pokrywają się, różnią się jedynie kształtem dekoltu oraz długością i kształtem dołu. W 4 punkcie rozdzielisz formę na osobne kawałki przodu, tyłu i rękaw.
Blank
1
Przygotuj formę na połowę t-shirta. Rozprasuj swój t-shirt i złóż go wzdłuż na pół. Ułóż go na papierze i rozprostuj, tak aby materiał nigdzie nie był naciągnięty, lub zmarszczony. Obrysuj kontur t-shirta. Kształt pachy i dekoltu przodu odwzoruj nakłuwając gęsto szpilką szwy, tak aby w papierze pozostały dziurki, które wyznaczą kształt (jeżeli pod papier podłożysz gruby materiał, szpilki głębiej się wbiją i dziurki będą bardziej widoczne).
Picture14
2
Przekształć formę pod kątem parki. Podane wymiary parki to rozmiar 36/38, każdy z wymiarów możesz dopasować do swoich oczekiwań. Wyznacz szerokość połowy dekoltu (A = 13cm). Pogłębienie dekoltu przodu i tyłu o 2cm to standard niezależnie od rozmiaru (B). Narysuj nowy kształt szerszego i głębszego dekoltu. Przedłuż skos ramienia do długości, na jakiej chcesz wprowadzić cięcie na rękawie (C = 27cm). Następnie przedłuż, tę linię do pożądanej długości rękawa (D = 34). Wprowadź cięcie na rękawie, prostopadle do skosu ramienia, o szerokości rękawa w bicepsie – jest to połowa obwodu twojego bicepsa, powiększona o 4cm - 10cm (E = 16,5cm). Na końcu długości rękawa, pod kątem prostym, wyznacz szerokość rękawa na dole (F = 12cm). Wyznacz długość parki z tyłu, mierząc się od najwyższego punktu barku – granica między szyją a dekoltem (G = 100cm). Wyznacz szerokość w klatce piersiowej – ¼ obwodu klatki piersiowej, powiększona o 6-10 cm (H = 30cm). Wyznacz szerokość na dole – ¼ pożądanego obwodu na dole (I = 28cm). Narysuj dół rękawa i bok (J = płynna, prosta linia z łagodnym łukiem pod pachą). Ustal różnicę między długością przodu i tyłu (K = 20 cm), i zaznacz na boku połowę tej wielkości (K1 = 10cm).
Blank
3
Narysuj kształt dołu przodu i tyłu, oraz odetnij rękaw
Picture15
4
Pozdziel elementy: przerysuj osobno tył – odrysuj płytszy dekolt i dłuższy dół. Przerysuj osobno przód - odrysuj głębszy dekolt i krótszy dół. Do rękawa dorysuj jego lustrzane odbicie – teraz forma na cały rękaw jest gotowa.
Picture16
5
Odbij formę kaptura ze swojej bluzy, podobnie jak kształt t-shirta, składając kaptur na pół. Dopasuj rozmiar do swoich oczekiwań. Najważniejsze, to aby fala na dole kaptura, miała tę samą długość co obwody dekoltów przodu i tyłu (L + M), wysokość (O = 38) i szerokość (N = 30) możesz modyfikować (przerywana linia), jednak pamiętaj, aby nie zmienić długości fali. Wyznacz wysokość na jakiej powinna się kończyć podszewka, tam będzie możliwość zmarszczenia parki z tyłu – w okolicach talii (P = 40cm - 45cm).
Picture17
6
Wytnij po dwa pasy: na tuneliki ze sznurkiem, które doszyjesz na dole, oraz na listwę z guzikami, doszytą z przodu. Szerokość pasów - 2 x pożądana szerokość listwy / tunelu + 2 cm na szwy. Długość - najbezpieczniej wyciąć pasy na całą szerokość tkaniny, i podczas szycia skrócić je do właściwych wymiarów. Do wszystkich form, oprócz pasów, dodaj naddatek na szwy 1cm (ciemno szary obrys). Jasno szare elementy to formy na materiał wierzchni, ciemno szare elementy to formy na podszewkę. Gotowe - wytnij formy z materiałów.
Picture18
1
Obrzuć overlockiem (jeśli go nie posiadasz, używaj jednego ze szwów overlockowych w maszynie HZL-F600 ) środkowe krawędzie wszystkich elementów tyłu, w podszewce obrzuć też górną krawędź. Ułóż podszewkę na materiale wierzchnim, tak aby stykały się prawymi stronami. Wykonaj przeszycie wzdłuż krawędzi środka tyłu, na całej długości podszewki. Szyj jak najbliżej szwu overlockowego.
Picture19
2
Zaprasuj podszewkę na bok. Ułóż obydwa elementy tyłu na sobie, tak aby stykały się prawymi stronami. Zszyj, zaczynając od dekoltu, a kończąc około 25 cm od dołu, aby parka miała pęknięcie z tyłu na dole.
Picture20
3
Szyj tak, aby stopka była tuz przy szwie overlockowym, a igła w pozycji środkowej – aby zasłonić poprzedni szew.
Picture21
4
Rozprasuj szew na boki – pęknięcie na dole parki jest już pięknie wykończone. Zetnij overlockiem rogi w podszewce (około 5cm od górnej krawędzi). Zepnij boki górę podszewki z materiałem wierzchnim.
Picture22
5
Zszyj elementy przodu z tyłem, na ramionach. Naddatki obrzuć overlockiem.
Picture23
6
Rozprasuj szew na ramieniu i doszyj rękawy.
Picture24
7
Po zszyciu rękawów, złóż kurtkę na pół. Boki przodu i tyłu powinny się pokrywać, a rękawy powinny być złożone na pół. Zepnij boki przodu i tyłu, tak aby krawędzie wierzchniego materiału się pokrywały ze sobą - podszewka nieco wystaje, możesz ją wyrównać nożyczkami, lub ściąć na overlocku, po wykonaniu szwu. Zszyj boki i dół rękawa jednym szwem. Obrzucając naddatki, dokładnie je zetnij na zakręcie pod pachą, ponieważ zbyt duży naddatek w tym miejscu będzie powodował marszczenie na zewnątrz, po wywinięciu na prawą stronę.
Picture25
8
Zszyj kaptur i obrzuć overlcokiem. Następnie zepnij ze sobą tkaninę wierzchnią i podszewkę..
Picture26
9
Przypnij kaptur do dekoltu – szew na środku kaptura, powinien się zgadzać ze szwem na środku tyłu.
Picture27
10
Przyszyj kaptur do dekoltu, obrzuć naddatek overlockiem. Zaprasuj naddatek do góry i wykonaj przeszycie wzmacniające na środku szwu overlockowego – będzie ono widoczne u podstawy kaptura na zewnątrz.
Picture28
11
Doszyj tuneliki na sznurek na dole. Jedną krótszą krawędź w każdym pasku obrzuć overlockiem, zaprasuj o 1cm do wewnątrz i przeszyj. Paski zaprasuj wzdłuż na pół i upnij tak, aby wykończona krawędź była przypięta przy pęknięciu z tyłu
Picture29
12
Po doszyciu i obrzuceniu overlockiem, obetnij ewentualny nadmiar z przodu. Zaprasuj tuneliki w dół, a końcówki overlocka schowaj pod zaprasowany naddatek. Podobnie jak w kapturze, wykonaj wzmacniające przeszycie na środku naddatku, aby się nie odwijał.
Picture30
13
Wprowadź sznurek do tunelików. Na końcówkach wykonaj węzły. Przy krawędzi przodu węzełek powinien się schować wewnątrz tuneliku na około 3-4 cm od krawędzi, a nadmiar sznurka powinien wystawać, przy pęknięciu z tyłu.
Picture31
14
Zaszyj końcówkę sznurka z przodu około 3-4cm od brzegu. Wykonaj potrójne, wzmocnione przeszycie, aby sznurek się nie wyrwał.
Picture32
15
Pozostałe dwa pasy zszyj ze sobą w jeden długi pas. Zaprasuj go na pół wzdłuż. Tak przygotowaną listwę upnij wokół krawędzi przodu i kaptura. Na dole zostaw około 5cm za długie paski.
Picture33
16
Końcówki na dole obrzuć i podwiń o 1 cm. Następnie zaprasuj do góry, tak aby krawędź listwy na dole była równa z krawędzią tuneliku. Teraz przyszyj listwę, chwytając podwinięte końcówki na dole. Obrzuć overlockiem. Zaprasuj i wykonaj przeszycie wzmacniające wzdłuż listwy, na środku naddatku. Na koniec przeszyj krawędzie podwiniętych końcówek tworząc kwadratowe obszycie na dole listwy.
Picture34
17
Zakończ rękawy – obrzuć krawędzie overlockiem, zaprasuj o 1cm do wewnątrz i przeszyj dookoła.
Picture35
18
Teraz przyszyj górną część podszewki w tyle. Wykonaj 3 pary mocowań na każdej połowie, co kilka centymetrów. W ten sposób powstanie tunel na taśmę. Odstępy między górnym a dolnym mocowaniem powinny być szersze o 0,5cm od taśmy. Wykonujesz tylko miejscowe szwy, aby były mało widoczne na zewnątrz, oraz aby marszczenie z tyłu po ściągnięciu taśmy było efektowniejsze (zaszyty tunel dałby równomierne marszczenie, a pojedyncze przeszycia skumulują marszczenie w 3 miejscach).
Picture36
19
Kieszenie – zaplanuj kształt i rozmiar kieszeni, przygotuj formę pamiętając o dodatku na szwy. Doszyj listewki do kieszeni, obrzuć naddatek overlockiem i zaprasuj do góry. Następnie obrzuć overlockiem boki i dół kieszeni i zaprasuj.
Picture37
20
Wyznacz umiejscowienie dziurki na guzik na listewce. Umieść guzik w stopce do wyszywania dziurek. Postępując zgodnie z instrukcją obsługi maszyny, podłącz stopkę i pozwól maszynie samej wyhaftować wybrany kształt dziurki – zostanie on automatycznie dobrany do wielkości guzika.
Picture38
21
Wyszyj pozostałe dziurki - na listwie w przodzie wyznacz ich położenie. Najlepiej to robić, wkładając kurtkę na siebie. Jeden guzik musi się znaleźć na wysokości biustu i jeden na samym dole, położenie pozostałych to twój wybór.
Picture39
22
Po wyhaftowaniu wszystkich dziurek, rozetnij je ostrożnie, aby nie przeciąć nici haftu. Użyj nożyka do rozcinania dziurek, który jest w zestawie maszyny. Na koniec doszyj kieszenie.
Picture40
Parka gotowa! Możesz ją ściągnąć sznurkiem na dole i uzyskać bardziej workowaty charakter, lub zebrać w tyle w talii i upodobnić do płaszcza. Udanego noszenia!
Picture1
Janek Leśniak – projektant ubioru, który razem z JUKI prowadzi Kursy Kroju i Szycia w Warszawie. Pasją do tworzenia własnych ubrań zaraża na blogu: janlesniak.wordpress.com, gdzie zdradza tajniki swojego fachu. Łącząc rzemiosło i projektowanie, buduje świadomość jakości i branży mody, wśród nie związanych z nią ludzi. Swoje 15 letnie doświadczenie zdobył współpracując z markami Reserved, House i Big Star, tworząc niezależnie autorskie kolekcje, oraz wykładając modę z perspektywy biznesu, w Krakowskiej Szkole Artystycznego Projektowania Ubioru. Modę masową porzucił na koszt pasji i pracy pod własnym nazwiskiem. Oficjalna strona projektanta: janlesniak.pl