Sukienka nietoperz z troczkiem

Aby to zrobić trzeba będzie

  • 1,6 m materiału szerokiego na 1,5m. Do tej sukienki wybierz lekką, lejąca się, zwiewną dzianinę lub tkaninę
  • 1,5 m miękkiej tasiemki lub sznurka, na troczek.
  • Metr krawiecki, linijkę, ołówek i papier do form
  • Nici, nożyce krawieckie, szpilki i mydło krawieckie.
  • • Swój t-shirt. Użyjemy go jako podstawy do formy – musi on oddawać kształt twojego ciała, dlatego powinien być dopasowany, ale nie zbyt obcisły i długi co najmniej do połowy pupy
Step 1
1
Przygotujesz formę na połówkę sukienki, i wytniesz ją ze złożonego materiału, aby otrzymać symetryczne elementy. 1. Przygotuj formę na połowę t-shirta. Rozprasuj swój t-shirt i złóż go wzdłuż na pół. Ułóż go na papierze i rozprostuj, tak aby materiał nigdzie nie był naciągnięty, lub zmarszczony. Obrysuj kontur t-shirta (boki, dół, ramiona i dekolt tyłu). Kształt pachy i dekoltu przodu odwzoruj, nakłuwając gęsto szpilką szwy, tak aby w papierze pozostały dziurki, które wyznaczą kształt (jeżeli pod papier podłożysz gruby materiał, szpilki głębiej się wbiją i dziurki będą bardziej widoczne). Szerokość dołu t-shirta powinna być równa ¼ obwodu twoich bioder, jeśli nie jest, poszerz dół.

2. Przekształć formę pod kątem sukienki – podane wymiary są dosyć uniwersalne dla dzianin, ale możesz oczywiście je zmieniać pod kątem własnych. - Ustal szerokość dekoltu i podziel ją na pół, dekolt łódka najlepiej się układa, kiedy zaczyna się mniej więcej w połowie ramienia ( A = 13 cm). Narysuj dekolt przodu tak, aby nie pogłębiać oryginalnego dekoltu t-shirta, i tak, aby zetknął się z linią środka sukienki pod kątem prostym. Dekolt tyłu powinien być nieco płytszy niż dekolt przodu (2-3 cm).

- Przedłuż skos ramienia do pożądanej długości rękawa ( A = 50 cm, mierząc od nowego dekoltu). - Pod kątem prostym wprowadź szerokość rękawa (C = 12cm). Jest to połowa obwodu ręki w miejscu gdzie skończy się rękaw, powiększona o 2 - 4 cm. -Odmierz długość sukienki, dodaj do pożądanej długości 5-10 cm na zbluzowanie w talii. Mierz od najwyższego punktu barku - na rysunku jest to najwyższy punkt dekoltu w t-shircie, a na sylwetce to zakręt między szyją a ramieniem (wymiar D = 90 cm). -Na dole sukienki, pod kątem prostym do jej środka (linia D), wprowadź szerokość dołu sukienki. Powinna ona być równa (tkanina), lub o 1-2 cm węższa (dzianina) niż szerokość dołu t-shirta (wymiar E – 24 cm). - Na koniec narysuj linię boku sukienki F: zacznij pod kątem prostym do linii C, a następnie płynnym łukiem zakręć w dół rysując nietoperza, i prostą linią połącz łuk z szerokością na dole (E). Dodaj 1-2 cm szerokości na linii dołu t-shirta, aby sukienka nie była zbyt ciasna w biodrach. -Zaznacz gdzie chcesz umieścić tunel na troczek, najlepiej około 5-8 cm poniżej talii, czyli poniżej najwęższego miejsca w t-shircie (przerywana linia G).

3. Rozetnij formę na linii G i rozsuń na H = 3cm, to dodatek z którego utworzysz tunelik na sznurek. Przygotuj formy tak zwanego odszycia dekoltu przodu, i tyłu. Odwzoruj pas wokół dekoltu przodu, i tyłu, szeroki na 6 cm – zachowaj kształt ramienia, odszycie przodu i tyłu musi mieć tę samą szerokość na ramieniu! Te elementy powinny pokrywać się z kształtem sukienki – nie odcinaj ich od sukienki, to będzie dodatkowa warstwa materiału.
Picture2 cutting
2
4. Odrysuj osobno formę przodu (głębszy dekolt) i tyłu (płytszy dekolt) z uwzględnieniem dodatku na tunelik. Jeżeli szyjesz z dzianiny przygotuj formę na mankiety – prostokąt o szerokości równej obwodowi ręki w miejscu gdzie skończy się rękaw (I = 20 cm) i dwukrotnej wysokości mankietu ( J = 12 cm). Jeżeli szyjesz z tkaniny, rękawy zakończysz podwijając krawędzie – pamiętaj, aby wydłużyć rękawy o 1-3 cm na podwinięcie.

5. Złóż materiał wzdłuż na pół i ułóż formy jak na poniższym obrazku (środek przodu styka się z zagięciem w materiale, tył jest z dwóch części).
Wytnij dodając 1 cm dodatku dookoła każdego elementu, a na dole przodu i tyłu dodaj 3 cm – niebieski obrys to linia cięcia. Odszycie dekoltu wytnij dopiero po przymiarce sukienki.
Picture3
3
Złóż ze sobą dwie części tyłu, tak aby stykały się prawymi stronami materiału. Zszyj środek tyłu. Jeżeli szyjesz z dzianiny używaj ściegu do dżerseju lub zygzak, aby były elastyczne i rozciągały się razem z dzianiną – wcześniej przetestuj, który będzie odpowiedniejszy do twojego materiału. Jeżeli szyjesz z tkaniny szyj zwykłym ściegiem prostym. Jeżeli krawędzie się strzępią, po zszyciu każdego szwu wykonuj przeszycie ściegiem overlockowym – to ścieg służący do zabezpieczania krawędzi przed pruciem.
Picture4
4
Teraz rozłóż tył, prawą stroną do góry i ułóż na nim przód tak, aby stykały się prawymi stronami materiału. Zszyj razem ramiona i boki. Przymierz sukienkę, aby skontrolować czy dekolt ci odpowiada. Jeżeli zmienisz kształt dekoltu pamiętaj, aby zmienić formę na odszycie - jego forma musi być identyczna z dekoltem. Fragment materiału, z którego wytniesz odszycie, podklej flizeliną na lewej stronie – dobierz jej grubość do grubości materiału. Wytnij formy odszycia tyłu i przodu i zszyj je ze sobą na ramionach.
Picture5
5
Teraz używając ściegu overlockowego obrzuć dolną krawędź odszycia. To imitacja szwu wykonywanego przez maszynę typu overlock. Maszyna podpowie jaką stopkę należy zainstalować, aby otrzymać optymalny szew.
Picture6
6
Wywiń sukienkę na prawą stronę i przyłóż odszycie do dekoltu, tak aby nieobrębione krawędzie sukienki i odszycia pokryły się ze sobą, a warstwa z flizeliną była widoczna. Zepnij szpilkami i zszyj krawędzie dekoltu razem.
Picture7
7
Aby szew nie marszczył się, po zawinięciu odszycia do wewnątrz sukienki, ponacinaj naddatki w poprzek, na zakrętach między przodem a tyłem dekoltu. Uważaj aby nie przecięć szwu.
Picture8
8
Teraz zawiń odszycie do wewnątrz dekoltu.
Picture9
9
Zaprasuj. Jeżeli odszycie wywija się , doszyj je do naddatków na ramionach, lub wykonaj przeszycie wokół dekoltu.
Picture10
10
Jeżeli szyjesz z tkaniny podwiń krawędzie rękawów dwukrotnie do wewnątrz i przeszyj dookoła. Jeżeli szyjesz z dzianiny przygotuj mankiety. Złóż mankiet na pół i zszyj krótsze krawędzie razem. Powstały tunel wywiń do połowy, tak aby szew schował się wewnątrz, między dwoma warstwami materiału, a nieobrębione krawędzie pokryły się ze sobą po jednej stronie.
Picture11
11
Tak przygotowane mankiety wsuń na rękaw, tak aby nieobrębione krawędzie mankietu i rękawa stykały się razem. Szyj tak, aby stopka znajdowała się wewnątrz rękawa, delikatnie naciągając mankiet – ma on mniejszy obwód od rękawa i musisz go rozciągnąć, podczas szycia, do odpowiedniej szerokości, aby nie powstała zakładka na końcu. Dzięki mniejszemu obwodowi, mankiet spowoduje, że rękaw będzie się opinał na ręce, i nie będzie się zsuwał po podciągnięciu.
Picture14
14
Wybierz ścieg kryty, zmień stopkę zgodnie ze wskazówkami, które pojawią się na wyświetlaczu. Najpierw poćwicz na próbce, ponieważ jest to ścieg wymagający dużej precyzji. Kiedy dojdziesz do wprawy przyszyj listewkę. A następnie zaprasuj krawędź dołu.
Picture15
15
Teraz korzystając z możliwości maszyny wyhaftuj dziurkę, na tyle na wysokości wstawki (pamiętasz formę? Poniżej talii wstawiłaś dodatek na tunelik). Kiedy dziurka jest już rozcięta, wywiń dół sukienki składając ja niemal na pół. Wywiń dół na wierzch tak, aby powstała zagięta krawędź dokładnie w połowie dziurki – dodatek na tunelik powinien być złożony na pół.
Picture16
16
Wykonaj przeszycie dookoła, łącząc dwie warstwy sukienki i tworząc tunelik dookoła przodu i tyłu sukienki. Rozprasuj szew, aby się nie odznaczał. Przez dziurkę, za pomocą agrafki, wprowadź sznurek do tuneliku. Możesz też stworzyć tunel, doszywając od spodu pasek materiału o szerokości około 3 cm, dookoła przodu i tyłu.
Picture17
17
Sukienka gotowa! Możesz ją nosić jako luźną tunikę oversize, wtedy podwijaj rękawy, to doda jej zgrabności i nonszalancji, jeżeli sznurek jest zbyt gruby, lub sztywny może zniekształcać formę – w takim wypadku wyciągnij go z tunelu. A jeżeli wolisz sukienkę zbluzowaną w talii, zaciśnij i zawiąż sznurek tak, aby dopasować jego obwód do talii.
Picture18
Janek Leśniak – projektant ubioru, który razem z JUKI prowadzi Kursy Kroju i Szycia w Warszawie. Pasją do tworzenia własnych ubrań zaraża na blogu: janlesniak.wordpress.com, gdzie zdradza tajniki swojego fachu. Łącząc rzemiosło i projektowanie, buduje świadomość jakości i branży mody, wśród nie związanych z nią ludzi. Swoje 15 letnie doświadczenie zdobył współpracując z markami Reserved, House i Big Star, tworząc niezależnie autorskie kolekcje, oraz wykładając modę z perspektywy biznesu, w Krakowskiej Szkole Artystycznego Projektowania Ubioru. Modę masową porzucił na koszt pasji i pracy pod własnym nazwiskiem. Oficjalna strona projektanta: janlesniak.pl