Bluza z kapturem

Aby to zrobić trzeba będzie

 • Materiał główny: 2 m x 1,5m
 • Materiał do wykończenia 0,5 m x 1 m
 • Metr krawiecki
 • linijka
 • ołówek
 • papier do form
 • nici
 • nożyczki krawieckie
 • szpilki
 • mydło krawieckie
 • agrafka
 • twój t-shirt
 • twoja bluza z kapturem
 • guma krawiecka 2 metry
Picture1a
1
Przygotujesz formę na pół Bluzy. W 4 punkcie rozdzielisz formę na osobne kawałki przodu, tyłu i rękaw. Przygotuj formę na połowę t-shirta. Rozprasuj swój t-shirt i złóż go wzdłuż na pół. Ułóż go na papierze i rozprostuj tak, aby materiał nigdzie nie był naciągnięty lub zmarszczony. Obrysuj kontur t-shirta. Kształt pachy i dekoltu przodu odwzoruj nakłuwając gęsto szpilką szwy tak, aby w papierze pozostały dziurki, które wyznaczą kształt (jeżeli pod papier podłożysz gruby materiał, szpilki głębiej się wbiją i dziurki będą bardziej widoczne). Szerokość dołu t-shirta powinna być równa ¼ obwodu twoich bioder, jeśli nie jest poszerz dół.
Picture2
2
Przekształć formę pod kątem bluzy, Podane wymiary to rozmiar 36-38, każdy z wymiarów możesz dopasować do swoich oczekiwań: - Wyznacz szerokość połowy dekoltu – nowy dekolt powinien być szerszy niż w t-shircie co najmniej o 2 cm (A = 13 cm). - Pogłęb dekolty przodu i tyłu tak, aby łuk kończył się pod kątem prostym do linii środka bluzki (B = 3 cm). - Przedłuż skos ramienia do pożądanej długości rękawa. Pamiętaj, że doszyjesz jeszcze ściągacz (C = 52cm). - Pod kątem prostym do tego skosu, wyznacz szerokość rękawa na dole, musi on być na tyle szeroki, abyś mogła włożyć rękę (D = 13 cm). - Obniż się o 6 cm od pachy (E) i na tej wysokości wprowadź szerokość bluzy, powinna to być ¼ obwodu biustu powiększona o 5 do 7 cm (F = 28). - Wyznacz długość bluzy, mierząc się z przodu od najwyższego punktu barku – granica między szyją a dekoltem. Pamiętaj, że doszyjesz jeszcze ściągacz i tym samym przedłużysz bluzę (G = 64 cm). - Wyznacz szerokość dołu bluzy: ¼ obwodu twoich bioder powiększona o 1 do 2 cm (H = 25cm) - Narysuj bok i dół rękawa (I) łącząc szerokości H, F i D. Rozdziel formę na przód (głębszy dekolt) i tył (płytszy dekolt). - Wprowadź cięcia między rękawem a tułowiem - czarne linie ( J = 6,5 cm / K = 4cm). - Z formy przodu odetnij prostokąt – tutaj doszyta będzie listwa. Wyznacz głębokość rozcięcia (L = 20 cm) oraz szerokość połowy listwy (M = 2 cm). - Zmierz obwody dekoltu przodu (N) i tyłu (O).
Picture3
3
Rozetnij rękawy i części tułowia. Rękaw tyłu i przodu sklej ze sobą tak, aby stykały się grzbietem. Forma na rękaw gotowa, forma na tył również. Formę przodu dopracujesz w punkcie 6.
Picture4
4
Przygotuj formy kaptura, oraz listwy i ściągaczy (prostokąty o wymiarach podanych na ilustracji). Formę kaptura odbij ze swojej bluzy, podobnie jak kształt t-shirta, składając kaptur na pół. Dopasuj rozmiar do swoich oczekiwań. Najważniejsze, to aby fala na dole kaptura, miała tę samą długość, co obwody dekoltów przodu i tyłu (N + O). Wysokość (P = 37 cm), szerokość (R = 27 cm). Możesz modyfikować formę kaptura (przerywana linia), jednak pamiętaj, aby nie zmieniać długości fali na dole. Uszyj prototyp kaptura, aby sprawdzić formę.
Picture5
5
Na formie przodu bluzy wprowadź skośne cięcie (T = 11 cm / S = 5 cm). Na bocznym panelu narysuj kieszonkę (U = 25 cm / W = 10 cm). Rozdziel przód na środkową część i boczny panel. Osobno przerysuj formę kieszonki i przygotuj formę listewki wykończeniowej – prostokąt o wymiarach podanych na ilustracji.
Picture6
6
Na formie przodu bluzy wprowadź skośne cięcie (T = 11 cm / S = 5 cm). Na bocznym panelu narysuj kieszonkę (U = 25 cm / W = 10 cm). Rozdziel przód na środkową część i boczny panel. Osobno przerysuj formę kieszonki i przygotuj formę listewki wykończeniowej – prostokąt o wymiarach podanych na ilustracji.
Picture7
7
Zacznij od wykończenia krawędzi kieszonki. Pasek zaprasuj wzdłuż na pół. Tak przygotowaną listewkę przyszyj do krawędzi kieszonki, obrzuć overlockiem i zaprasuj.
Picture8
8
Na koniec wykonaj na zwykłej maszynie przeszycie po prawej stronie tuż przy szwie tak, aby przyszyć naddatek pod spodem.
Picture10
9
Kieszonkę ułóż na bocznym panelu przedniej części, tak aby krawędzie dolna i boczne się pokrywały. Przypnij szpilkami środkową część przodu.
Picture11
10
Jeżeli szyjesz z tkaniny, zszywaj elementy na zwykłej maszynie, a po wykonaniu każdego szwu, obrzucaj naddatki na overlockiem. Jeżeli szyjesz z dzianiny szyj od razu overlockiem 4-ro nitkowym. Po zszyciu i obrzuceniu zaprasuj szew i wykonaj przeszycie po wierzchu - podobnie jak w kieszonce. W ten sam sposób doszyj drugi boczny panel.
Picture13
11
Kiedy przód jest już skompletowany. Doszyj do niego rękaw. Następnie do rękawa doszyj tył, do niego drugi rękaw i na koniec zszyj drugi rękaw z przodem.
Picture14
12
Zszyj ze sobą połówki kaptura po grzbiecie. Osobno wierzchnią warstwę, osobno wewnętrzną. Teraz wierzchnią warstwę wywiń na prawa stronę, i wsuń do niej wewnętrzną warstwę. Zepnij szpilkami krawędzie.
Picture15
13
Dopnij kaptur wokół dekoltu, zaczynając od środka dekoltu tyłu. Z przodu krawędzie kaptura powinny przynajmniej o 1 cm wysunąć się poza krawędzie prostokąta narysowanego pod dekoltem przodu. Wywiń bluzę na lewą stronę, wsuń kaptur do środka i zszyj krawędzie kaptura i dekoltu. Szyj tak, aby stopka znalazła się wewnątrz dekoltu.
Picture18
14
Teraz najtrudniejsza część – listwa wykańczająca dekolt i kaptur. Zaprasuj listwę wzdłuż na pół. Przypnij ją tak, aby zagięta krawędź była skierowana na zewnątrz, a nieobrębione krawędzie do środka bluzy. Upnij ją 3 cm poniżej narysowanego prostokąta tak, aby zakryła jego pionową krawędź – powinna nasunąć się na pionową krawędź prostokąta o 1 cm – patrz zdjęcia. Upnij listwę wokół kaptura i po drugiej stronie prostokąta, w ten sam sposób co po przeciwnej. Przyszyj listwę na zwykłej maszynie. WAŻNE – początek i koniec szwu muszą się znajdować dokładnie na takiej samej wysokości – to będzie decydować o kształcie dna listwy – powinien być prosty.
Picture19
15
Odegnij krawędzie listwy i wykonaj nacięcie w kształcie odwróconej literki „Y”, przez środek prostokąta. Dolne końce nacięcia powinny wypaść 1-2mm od mocowań szwów, którymi przyszyta jest listwa. Teraz zagnij i zaprasuj trójkąt do wewnątrz bluzy. Krawędź zagięcia powinna być równa. Ostatnie zdjęcie poniżej to wnętrze bluzy.
Picture21
16
Teraz zaprasuj lewą i prawą część listwy tak, aby się pokrywały na środku. Dolne końcówki wsuń do wewnątrz, pod trójkąt. Pierwsze 3 zdjęcia poniżej to zewnętrzna strona, kolejne 3 ujęcia to wewnętrzna strona bluzy z zaprasowaną i wsuniętą do wewnątrz listwą. Jeżeli listwa na kantach dolnej krawędzi się marszczy, musisz nieco pogłębić nacięcie „Y”. Jeżeli lewa i prawa część listwy są zbyt szerokie, musisz przesunąć szew mocujący listwę do bluzy w kierunku boków – to poszerzy prostokąt i zwęzi listę. Wtedy też musisz pogłębić nacięcie „Y” tak, aby kończyło się tuz przy końcówce nowego szwu.
Picture17 18
17
Teraz złóż przód bluzy, wzdłuż szwu mocującego listwę. Naddatki listwy i nacięcia „Y” powinny wystawać poza zagięta krawędź. Zetnij na overlocku niepotrzebny naddatek.
Picture24
18
Listwę przeszyj dookoła po prawej stronie, blisko szwu. Szczególnie blisko i dokładnie szyj na dolnej krawędzi, aby dobrze zamocować trójkąt zagięty do wewnątrz. Po wykonaniu tego szwu, zetnij trójkąt i końcówki listwy overlockiem. Złóż bluzę tak, aby tył i przód się pokrywały i aby stykały się prawą stroną. Zszyj rękawy i boki bluzy. Pod pachą wykonaj szew w kształcie małego łuku i dobrze go zetnij overlcokiem, aby naddatek nie był zbyt duży.
Picture27
19
Teraz przygotuj mankiety. Złóż prostokąty na pół i zszyj krótsze krawędzie. W dolej części szwu pozostaw niezaszyty otwór na gumę. Rozprasuj naddatki na boki i przeszyj je wzdłuż, razem z wierzchem, aby nie wystawały z otworów na prawa stronę. Następnie zaprasuj mankiety wzdłuż na pół.
Miedzy 20 21
20
Tak przygotowane mankiety doszyj do rękawów i dolnej krawędzi. Wywiń bluzę na prawą stronę. Wsuń mankiety na rękaw tak, aby warstwa z dziurką w szwie była na wierzchu. Zepnij ze sobą nieobrębione krawędzie rękawa i mankietu. Wywiń bluzę na lewa stronę i przyszyj mankiet dookoła. Szyj tak, aby stopka znajdowała się wewnątrz mankietu. To samo zrób z dołem bluzy.
Picture29
21
Przyszyte mankiety odprasuj w dół. Przez szczeliny pozostawione wcześniej w szwach, za pomocą agrafki wsuń gumę. Wyciągnij na zewnątrz jej końcówki i zszyje ze sobą „na płasko”, a następnie wsuń do wewnątrz mankietów.
Picture30
22
Bluza gotowa! Jeżeli chcesz, możesz wyszyć dziurki na listwie i doszyć guziki. Udanego noszenia.
Picture1
23
Instrukcję szycia przygotował: Janek Leśniak – projektant ubioru, który razem z JUKI prowadzi Kursy Kroju i Szycia w Warszawie. Pasją do tworzenia własnych ubrań zaraża na blogu: janlesniak.wordpress.com, gdzie zdradza tajniki swojego fachu. Łącząc rzemiosło i projektowanie, buduje świadomość jakości i branży mody, wśród nie związanych z nią ludzi. Swoje 15 letnie doświadczenie zdobył współpracując z markami Reserved, House i Big Star, tworząc niezależnie autorskie kolekcje, oraz wykładając modę z perspektywy biznesu, w Krakowskiej Szkole Artystycznego Projektowania Ubioru. Modę masową porzucił na koszt pasji i pracy pod własnym nazwiskiem. Oficjalna strona projektanta: janlesniak.pl