Prosta bluzka z kieszonką

Aby to zrobić trzeba będzie

  • 1,2 m dzianiny szerokiej na 1,5m. Przygotuj najpierw formę i sprawdź, czy po podstawieniu twoich wymiarów nie będzie potrzebna inna ilość materiału. Polecamy lekką bawełnianą dzianinę.
  • Metr krawiecki, linijkę, ołówek i papier do form.
  • Nici, nożyce krawieckie, szpilki i mydło krawieckie
  • Swój t-shirt. Użyjemy go jako podstawy do formy – musi on oddawać kształt twojego ciała, dlatego powinien być dopasowany, ale nie zbyt obcisły i długi co najmniej do połowy pupy
Picture2
1
Przygotujesz formę na pół Bluzki. Przód i tył pokrywają się, różnią się jedynie kształtem dekoltu oraz długością i kształtem dołu. W 4 punkcie rozdzielisz formę na osobne kawałki przodu, tyłu i rękaw
Picture3
2
1. Przygotuj formę na połowę t-shirta. Rozprasuj swój t-shirt i złóż go wzdłuż na pół. Ułóż go na papierze i rozprostuj, tak aby materiał nigdzie nie był naciągnięty lub zmarszczony. Obrysuj kontur t-shirta. Kształt pachy i dekoltu przodu odwzoruj nakłuwając gęsto szpilką szwy, tak aby w papierze pozostały dziurki, które wyznaczą kształt (jeżeli pod papier podłożysz gruby materiał, szpilki głębiej się wbiją i dziurki będą bardziej widoczne). Szerokość dołu t-shirta powinna być równa ¼ obwodu twoich bioder, jeśli nie jest poszerz dół.

2. Przekształć formę pod kątem bluzki, Podane wymiary to rozmiar 36-38, każdy z wymiarów możesz dopasować do swoich oczekiwań:
-Wyznacz szerokość połowy dekoltu (A = 13 cm).
-Pogłęb dekolt tyłu tak, aby łuk kończył się pod kątem prostym do linii środka bluzki (B = około 1 do 2 cm). Dekolt przodu obniż według uznania nadając mu pożądany kształt (C = 4 cm). Narysuj nowy kształt szerszego i głębszego dekoltu.
-Przedłuż skos ramienia do długości, na jakiej chcesz wprowadzić cięcie na rękawie (D = 16cm).
-Następnie przedłuż, tę linię do pożądanej długości rękawa (F = 30 cm).
-Wprowadź cięcie na rękawie, prostopadle do skosu ramienia, wyznaczając szerokość rękawa w bicepsie – jest to połowa obwodu twojego bicepsa, powiększona o 4cm - 10cm (E = 16 cm).
-Na końcu długości rękawa, pod kątem prostym, wyznacz szerokość rękawa na dole (G = 11cm).
-Wyznacz długość bluzki, mierząc się od najwyższego punktu barku – granica między szyją a dekoltem (H = 61 cm). Następnie ustal głębokość na jakiej wprowadzisz obły kształt dołu bluzki z przodu (K = 5cm). Oraz linię długości tyłu bluzki (L = 10 cm).
-Wyznacz szerokość w klatce piersiowej – ¼ obwodu klatki piersiowej, powiększona o 2-4 cm (I = 25 cm). Tę samą szerokość wyznacz na dole, chyba że jest to mniej niż ¼ obwodu twoich bioder, wtedy poszerz bluzkę na dole.
-Narysuj dół rękawa i bok (J = prosta linia z płynnym, łagodnym łukiem pod pachą).

3. Odetnij rękaw. Narysuj obłe kształty dołu w przodzie (ten wyżej) i tyle (ten niżej). Narysuj kieszonkę – nasza jest wysoka i szeroka na 11cm. Zaplanuj szerokość podwinięcia w kieszonce (najciemniejszy szary kształt).

4. Rozdziel formy na tył (płytszy dekolt i niższy łuk dołu) i przód (głębszy dekolt i wyższy łuk dołu). Odbij rękaw w lustrzanym odbiciu – teraz jego forma jest kompletna. Przerysuj osobno kieszonkę i dorysuj dodatek na podwinięcie w lustrzanym odbiciu. Zmierz obwód dekoltu tyłu i przodu i przygotuj formę pasków do wykończenia dekoltu – paski powinny być szerokie na 2 cm a długie według opisu na rysunku. Formy przodu i tyłu to połówki przenosząc formy na materiał pamiętaj, aby dorysować druga połówkę. Obły kształt dołu będzie wymagać precyzji podczas szycia, jeżeli nie czujesz się jeszcze pewnie przy maszynie, sugerujemy prosty kształt dołu – wtedy przód i tył będą tej samej długości. Wszystkie elementy wytnij z 1 cm naddatku na szwy dookoła, tak aby dzianina rozciągała się w szerz form.
Picture4
3
Zaczniesz od wykończenia dekoltu przodu i tyłu. Pasek zaprasuj wzdłuż na pół. A następnie upnij wokół dekoltu tak, aby nieobrębione krawędzie paska stykały się z krawędzią dekoltu. Pasek jest nieco krótszy niż łuk dekoltu, musisz go upiąć równomiernie rozkładając różnicę w obwodach. Podziel pasek na 4 równe odcinki – wyznaczysz w ten sposób 5 punktów. To samo zrób na dekolcie. Zepnij punkty paska z punktami na dekolcie.
Picture5
4
Przyszyj pasek używając overlocka. Szyj tak, aby stopka znajdowała się na pasku, w ten sposób łatwiej będzie kontrolować jego szerokość. Po przyszyciu zaprasuj pasek do góry – dzięki elastyczności dzianiny, oraz dzięki temu, że był mniejszy w obwodzie niż dekolt, ułoży się w łuk.
Picture6
5
Jeżeli pomimo zaprasowania pasek się odwija, trzeba wykonać przeszycie na zwykłej maszynie. Dekolt jest wystarczająco szeroki, aby użyć zwykłego ściegu (nie będzie potrzebny ścieg elastyczny – ponieważ nie będziesz go rozciągać podczas wkładania przez głowę). Wykonaj przeszycie po prawej stronie, blisko szwu, przyszywając naddatek paska pod spodem. W ten sam sposób wykończ dekolt tyłu
Picture7
6
Teraz wykończ doły przodu i tyłu. Jeżeli zdecydowałaś się na prosty kształt dołu i równą długość przodu i tyłu, możesz wykończyć go na samym końcu, to da ci możliwość wyrównania krawędzi, gdyby podczas szycia coś się przesunęło. Najpierw obrzuć krawędzie overlockiem, następnie zaprasuj tylko o 5-8 mm (troszkę więcej niż szerokość szwu overlockowego) przy łukach szersze podwinięcie będzie się marszczyć. Przeszyj podwinięcie najdalej jak to możliwe od zagiętej krawędzi, aby nie wywijało się. Zaprasuj.
Picture8
7
Tak przygotowany przód i tył złóż ze sobą tak, aby stykały się prawymi stronami materiałów. Zszyj razem ramiona, używając overlocka – zacznij szew od dekoltu w stronę rękawa – krawędzie dekoltów muszą być równo ułożone. Po zszyciu zaprasuj naddatek na tył, a końcówkę overlocka podwiń do wewnątrz i na zwykłej maszynie wykonaj szew w poprzek listewki, aby przymocować nitki i naddatek pod spodem
Picture9.emf
8
Rozłóż przód i tył zszyte w ramionach, doszyj rękawy korzystając z overlcoka. Krawędzie rękawów wykończ w ten sam sposób co krawędzie dołu.
Picture10
9
Po doszyciu rękawów złóż bluzkę z powrotem, tak aby przód i tył się pokrywały. Jednym szwem połącz dół rękawa i boki. Spinając materiał szpilkami zwróć uwagę, aby krawędzie rękawów ułożyć równo ze sobą, szwy pod pachą też powinny się spotkać, a na dole krawędź przodu i tyłu powinna się spotkać dokładnie w tym miejscu, gdzie wykonasz szew. Szyjąc na overlocku na zakręcie pod pachą uważaj, aby nie wciąć się w materiał – delikatnie rozprostuj łuk przed nożem, nie naciągając materiału.
Picture11
10
Przygotuj kieszonkę. Zaprasuj podwinięcie, przeszyj je blisko krawędzi na zwykłej maszynie. Następnie zaprasuj boczne i dolne krawędzie o 1 cm.
Picture12
11
Przypnij kieszonkę do bluzki. Optymalne położenie to około 5 cm od środka bluzki i około 18 cm od najwyższego punktu ramienia (to szczyt ramienia przy dekolcie). Przyszyj na zwykłej maszynie – wolne ramię pozwoli ci łatwiej manewrować bluzką podczas szycia. Szyj blisko krawędzi i wszystkie zakręty wykonaj „na wbitej igle” – to znaczy zatrzymaj maszynę z igłą wbitą na rogu kieszonki, podnieś stopkę, przekręć materiał, tak aby stopka ułożyła się równolegle do kolejnej krawędzi, opuść stopkę i szyj dalej.
Picture1
12
Bluzka gotowa! To co, szyjesz po jednej w każdym kolorze?
Picture1
Janek Leśniak – projektant ubioru, który razem z JUKI prowadzi Kursy Kroju i Szycia w Warszawie. Pasją do tworzenia własnych ubrań zaraża na blogu: janlesniak.wordpress.com, gdzie zdradza tajniki swojego fachu. Łącząc rzemiosło i projektowanie, buduje świadomość jakości i branży mody, wśród nie związanych z nią ludzi. Swoje 15 letnie doświadczenie zdobył współpracując z markami Reserved, House i Big Star, tworząc niezależnie autorskie kolekcje, oraz wykładając modę z perspektywy biznesu, w Krakowskiej Szkole Artystycznego Projektowania Ubioru. Modę masową porzucił na koszt pasji i pracy pod własnym nazwiskiem. Oficjalna strona projektanta: janlesniak.pl