Maxi Skirt

Aby to zrobić trzeba będzie

  • 3 m dzianiny szerokiej na 1,5m.
  • 1 m gumy szerokiej na 4 cm
  • Metr krawiecki
  • Ołówek
  • Papier do form
Picture2
1
Najpierw określ wysokość na jakiej chcesz nosić spódnicę w pasie, zmierz swój obwód na tej wysokości. Ustal długość spódnicy. Zmierz obwód swoich bioder – to najszerszy punkt, przez który będziesz przeciągać spódnicę - musi ona być wystarczająco szeroka, w pasie dopasujesz jej obwód za pomocą gumy wszytej w pasku.
Picture3
2
Materiał złóż na pół, tak aby powstał kwadrat. Musisz wyciąć dwa łuki – mniejszy to otwór na talię, drugi określa długość spódnicy. Narysuj je używając metra jak cyrkla – przypnij końcówkę metra w rogu materiału tak, aby końcówka pokrywała się z kantem złożenia (patrz zdjęcie niżej). Narysuj łuki na dwóch odległościach. Oblicz promień mniejszego łuku: pomnóż obwód swoich bioder przez 2, następnie wynik podziel przez 6,28 , wynik to wielkość R – czyli odległość na jakiej narysujesz mniejszy łuk. Drugi łuk narysuj w odległości od pierwszego A = długość spódnicy minus szerokość paska (pasek powinien być szerszy od gumy o 0,5cm). Wytnij łuki dodając 1 cm dodatku na szwy i podwinięcie (przerywana niebieska linia). Zmierz obwód mniejszego łuku (B - mierz po oryginalnym łuku, nie po krawędzi dodatku). Jeżeli jest większy lub równy połowie obwodu twoich bioder, to wszystko w porządku. Jeżeli jest mniejszy, trzeba nieco obniżyć łuk, aby powiększyć jego obwód. Wytnij pasek o szerokości C = 2 x szerokość paska + 2 cm na szwy i długości równej obwodowi łuku w talii (2 x B – ponieważ na rysunku materiał jest złożony na pół)
Picture4
3
Pozostaw półkole złożone na pół i zszyj ze sobą krawędzie materiału wzdłuż prostego boku, 1 cm od krawędzi – spódnica już prawie gotowa. Jeżeli materiał jest bardzo elastyczny użyj ściegu zygzak. Pamiętaj też o doborze odpowiedniej igły do grubości materiału.
Picture5
4
Przygotuj pasek. Ponieważ nasz materiał jest bardzo delikatny, pasek szyjemy z dodatkową warstwą mocniejszego materiału. Złóż pasek na pół i zszyj krótszą krawędź pozostawiając niezaszyty otworek w dolnej części szwu – tam gdzie na zdjęciu wsunięte są nożyczki.
Picture6
5
Teraz zaprasuj naddatki na boki i wykonaj przeszycie wzdłuż krawędzi – aby przytrzymać naddatki wewnątrz paska.
Picture7
6
Złóż i zaprasuj pasek na pół wzdłuż, na górze powinna być zagięta krawędź, a na dole obcięte krawędzie stykające się ze sobą. Upnij pasek wokół otworu na talię na prawej stronie spódnicy, otworkiem do góry – tak, aby po przyszyciu i odprasowaniu paska, otworek znalazł się wewnątrz spódnicy.
Picture1
7
Po przyszyciu, jeśli to konieczne, obrzuć krawędzie szwem overlockowym i zaprasuj pasek. Dostosuj długość gumy do obwodu miejsca, w którym będziesz nosić spódnicę. Za pomocą agrafki, przez otworek wprowadź gumę do paska. Po przeciągnięciu przez pasek zaszyj jej krawędzie na płasko i wsuń do wewnątrz paska. Teraz pozostaw spódnicę powieszoną w pionie na całą noc, aby materiał naciągnął się pod własnym ciężarem, spowoduje to różnice w długości. Rano wyrównaj długość spódnicy. Jeżeli twój materiał się nie strzępi zostaw dół nie obrębiony – spódnica będzie lżejsza. Jeżeli się strzępi, zaprasuj dolną krawędź dwukrotnie o 0,5 cm do wewnątrz i przeszyj. Dół spódnicy ma kształt łuku i przy szerszym podwinięciu szew się pomarszczy. Gotowe!
Picture1
Janek Leśniak – projektant ubioru, który razem z JUKI prowadzi Kursy Kroju i Szycia w Warszawie. Pasją do tworzenia własnych ubrań zaraża na blogu: janlesniak.wordpress.com, gdzie zdradza tajniki swojego fachu. Łącząc rzemiosło i projektowanie, buduje świadomość jakości i branży mody, wśród nie związanych z nią ludzi. Swoje 15 letnie doświadczenie zdobył współpracując z markami Reserved, House i Big Star, tworząc niezależnie autorskie kolekcje, oraz wykładając modę z perspektywy biznesu, w Krakowskiej Szkole Artystycznego Projektowania Ubioru. Modę masową porzucił na koszt pasji i pracy pod własnym nazwiskiem. Oficjalna strona projektanta: janlesniak.pl